
Най-неприятният изход от активността на едно акне в тежък стадии, е появата на перманентни белези. Няма да навлизам в детайл кои видове акне и по какъв механизъм увреждат кожата. По тези теми съм писала подробно в блога. Белезите най-често са следствие от наличието на възпалителни лезии (папули, пустули, кисти) или от манипулацията върху тях от страна на пациента.
Видове белези от акне
Ice-Pick. Наричат се така, защото напомнят на дупките, които остават по леда от ледокоп (пикел). Както тази сложна асоцииация подсказва, белезите са дълбоки, тесни и сякаш точковидни. Този тип белези са точковидни и са най-дълбоките спрямо останалите. Това ги прави изключително трудни за терапия, която със сигурност трябва да е комбинирана.
Rolling. Образуват се при сливането на няколко точковидни белега с неправилни, полегати ръбове.
Boxcar. Обширни кратеровидни белези, които са със скосени, добре отграничени ръбове.

Атрофични. Могат да се появят и по лицето, и по тялото. Тези, разположени по раменете, гърба и деколтето са обширни и най-често следствие на acne conglobata. Пресните белези са розови/червени, а по-старите са бели, тънки като пергамент, на места набръчкани, с прозиращи капиляри от подлежашите тъкани. На мястото на по-старите белези от акне не се наблюдават потни и мастни жлези. Те са терминално унищожени от възпалителния процес.
Хипертрофични белези и келоиди. Хипертрофичните се наричат още фиброзни възли, които се предхождат от дълбоки възпалителни възли при тежко акне и най-често се наблюдават по раменете, гърба и деколтето. Размерите им могат да достигнат до 1-2 см и повече и са надигнати над кожната повърхност. Келоидите са най-ужасяващият вариант на белези, които най-често се образуват върху гръдната кост. Неприятният момент при тях е, че у предразположени към формиране на келоиди пациенти, те могат да се образуват и при по-леки форми на акне (папули, пустули). Те са дебели, твърди, разпространяват се извън първоначалната локализация на възпалението. Повърхността им може да бъде набръчкана, налобена. Обикновено са розови на цвят. И сега искам да напиша нещо с главни букви, защото е най-често допусканата диагностична грешка, а вследствие на това и терапевтична: ХИПЕРТРОФИЧНИТЕ БЕЛЕЗИ НЕ СА ФОРМА НА КЕЛОИД. ТОВА СА СЪВСЕМ РАЗЛИЧНИ БЕЛЕЗИ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ТРЕТИРАТ ПО ФУНДАМЕНТАЛНО РАЗЛИЧЕН НАЧИН.

Калцификати. Една от късните прояви на хроничното възпаление при акне може да резултира в образуване на калцификати, включително формиране на остеоми (костна тъкан).
Линеарни белези в комбинация с дрениращ синус. Представете си инфламаторни тунели, които се образуват при хронично възпаление с гной, съдържащи структури. В един етап от възпалението това гнойно съдържимо се дренира на повърхността, формирайки синуси.
#OurSkinWithinTips
За съжаление при даден пациент може да се наблюдава комбинация от тези белези, което е огромно терапевтично предизвикателство. За самия лечебен подход ще може да прочетете в отделна статия в блога.
Моят съвет би бил насочен първо към хората с активно акне: не чакайте да мине, потърсете добър дерматолог, който ще Ви помогне да предотвратите появата на белези. Към пациентите с вече налични такива: белезите са терминален резултат от хронично възпаление, не губете време в самолечение, потърсете компетентна помощ.